Jedním z prvních úkolů, který vás při nákupu sušičky čeká, je volba mezi volně stojícími a vestavnými modely. V následujícím článku se zabýváme druhými jmenovanými, které se sice na trhu vyskytují v minimálním počtu, přesto si své zákazníky nacházejí. Ne každá domácnost si totiž může dovolit zaplácnout drahocenné místo dalším spotřebičem.
- Komu jsou vestavné sušičky určené – domácnostem, které mají dostatek místa v kuchyňské lince a naopak si nemohou dovolit další spotřebič vedle pračky nebo na ní
- Výhody – úspora místa, možnost schování sušičky za dvířka linky
- Nevýhody – úzká nabídka modelů, obtížnější manipulace, nižší kapacita, vysoká cena, často kombinace pračky se sušičkou
- Kapacita – menší než volně stojící modely, maximálně 7 kg
- Funkce – obvykle méně funkcí než u volně stojících sušiček
- Cena – vyšší než u volně stojících sušiček stejné třídy, nad 15 000 Kč
Pro koho je vestavná sušička vhodná
Vestavné sušičky nejsou obecně příliš vyhledávanými spotřebiči, čemuž odpovídá i velmi omezená nabídka modelů. Určeny jsou do domácností, které bojují s nedostatkem volného místa a raději než prostor v koupelně obětují jednu ze skříněk kuchyňské linky. Někteří zase po nich sáhnou tehdy, pokud mají pocit, že by spotřebič svým designem narušil ráz bytu. Za zavřenými dvířky jej nikdo neuvidí.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Vestavná sušička | úspora místa, možnost udržet design a ráz místa, tlumení hluku | vyšší cena, menší kapacita, úzký výběr modelů, nižší počet funkcí a programů |
Volně stojící sušička | prostorově náročnější, nutnost zvolit vhodný design, hlučnost | vyšší kapacita, bohatá nabídka modelů, více funkcí a programů |
Výhody vestavných sušiček
Největší výhoda vestavných sušiček spočívá v menších rozměrech. Obvykle se vyznačují menší šířkou a hloubkou tak, aby bylo možné vložit je do standardizovaných kuchyňských skříněk. Stabilizační a antivibrační systém pomáhají zabránit otřesům linky a pohybům spotřebiče. Díky kondenzaci není nutné řešit odtok vody, stačí pravidelně vyprázdnit nádrž a vyčistit filtry.
Pořízením vestavné sušičky není nutné hledat žádný další prostor pro její umístění. Odpadají také dodatečné náklady v podobě pořízení mezikusu. V některých případech je možné vestavný spotřebič zakoupit v podobě kombinace pračky a sušičky. Díky tomu se uvolní další prostor, který by jinak patřil pračce.
Nevýhody vestavných sušiček
Vestavné sušičky jsou obecně velmi opomíjeným segmentem trhu. Mnoho zákazníků totiž dává přednost spíše volně stojícím modelům. Z toho vyplývá i velice úzká nabídka, která je omezena na několik modelů, povětšinou nepříliš renomovaných značek. Vlivem nižší hloubky je nutné počítat s menší kapacitou, která se obvykle nevyrovná pračce. Proto tedy na jeden prací cyklus spadají dva cykly sušicí.
Vzhledem k tomu, že pračka bývá obvykle umístěna v koupelně, nevyhnete se pracnému přenášení prádla z místa na místo. Nepočítejte ani s přítomností pokročilejších programů a funkcionalit. Bohužel ani s energetickou náročností to nebývá žádná sláva, ty nejlepší a nejdražší modely dosahují hodnocení A+.
Specifika vestavných sušiček
Hlavním specifickým znakem vestavných sušiček jsou jejich rozměry, které odpovídají běžným parametrům kuchyňských skříněk. Spotřebiče mají odlišně navržené některé ovládací prvky tak, aby byly zepředu dobře dostupné. Pomocné úchytky a madla pomáhají při čištění filtru, vytahování vysušeného prádla a dalších činnostech.
Vestavné sušičky bývají často k dispozici ve spojení s pračkou jako kombinace 2 v 1. Takto pomáhají opravdu malým domácnostem šetřit každý centimetr místa. Je však nutné počítat s tím, že trpí stejnými bolestmi jako volně stojící kombinované spotřebiče.
Funkce vestavných sušiček
Paleta funkcí bývá u vestavných sušiček obvykle užší než v případě volně stojících spotřebičů. Důvodem je fakt, že pocházejí z dílny výrobců produkujících levné spotřebiče. U kombinací 2 v 1 je tato omezenost dána nutností osekat některé prvky a technologie, které nelze využít. Buben je zde totiž výsledkem kompromisu a neumožňuje plné využití potenciálu.
Obvykle se můžete setkat s tradiční nabídkou programů a základními prvky, jako jsou odložený start, množstevní automatika nebo senzory sledující průběh cyklu. Dražší modely vynikají funkcemi pro žehlení nebo systémem proti zamotávání prádla.
Cena
Cenovky vestavných sušiček bývají obvykle o něco vyšší než v případě volně stojících spotřebičů odpovídající třídy. Minimální částka za jinak low-endové značky Candy či Hoover začíná na 15 000 Kč. Kombinované spotřebiče značek Whirlpool nebo AEG jsou k mání za částky přesahující hranici 20 000 Kč. Vzhledem k výbavě lze tuto cenu označit za zhruba dvojnásobnou oproti běžným modelům.
Další stránky