Sušičky Beko

Počet domácností, které vlastní sušičku neustále roste. Jednou z oblíbených značek je turecká firma BEKO, která své podnikání postavila na produkci levných a spolehlivých spotřebičů. Od sušiček této značky nelze očekávat žádné převratné technologie, jejich vybavení ovšem plně dostačuje k rychlému a kvalitnímu usušení vloženého prádla. 

V tomto článku vás seznámíme se vším, co je o sušičkách BEKO třeba znát. Společně se podíváme na jejich specifické vlastnosti, produktové řady, stejně jako historii a současnost značky.

  • Specifika – sušičky BEKO konkurují ostatním svou nízkou cenou, energetickou úsporností a některými funkcemi, k dispozici jsou varianty všech možných šířek
  • Produktové řady – značka nevyužívá dělení do produktových řad, své modely označuje písmenným kódem podle šířky
  • Historie – firma byla založena v roce 1967 v Turecku, postupně expandovala do ostatních zemí, přelom znamenala akvizice renomované německé značky Grundig a převzetí jejích výrobních technologií a kapacit
  • Současnost – jeden z největších producentů domácích spotřebičů na světě, jednička na trhu ve Velké Británii a Polsku 

Specifika sušiček BEKO

Nabídka sušiček BEKO zahrnuje šířky 60 cm, 54 cm i slim 45centimetrové varianty. Významnou devizou je nízká energetická náročnost. Většina nových modelů spadá do skupiny A++ nebo A+++, čímž se hravě vyrovná i mnohem dražším značkám. Nezanedbatelné množství spotřebičů je však hodnoceno pouze písmenem B. Nabídka čítá výhradně předem plněné kondenzační sušičky. Kapacita se pohybuje mezi 7 a 9 kilogramy. 

Vzorová sušička- Beko DPS 7405 G B5

Cena

Hlavním poznávacím znakem všech spotřebičů BEKO včetně sušiček je jejich nízká cena. Pohybuje se o několik tisícovek níže, než je v sortimentu sušiček běžné. Nejlevnější modely pořídíte i za méně než 10 000 korun, dvojnásobnou hranici nepřekonává žádný z nich. Nižší cenovka se logicky projevuje v méně kvalitním dílenském zpracování a užší paletě přídavných technologií a funkcí. Prémiové modely se mohou směle porovnávat i s rivaly z nižší střední třídy. 

Funkce

I přesto, že u sušiček BEKO nemůžete očekávat nějaké technologické zázraky, řádku zajímavých vymožeností zde naleznete. Obecně se jedná o funkce zlepšující energetickou hospodárnost, zjemňující prádlo a zvyšující váš komfort:

Funkce K čemu slouží?
EcoGentleTepelné čerpadlo umožňující sušení při nižších teplotách, které je šetrnější k látce
AquaWave bubenSpeciální struktura bubnu, která je šetrná k prádlu a pomáhá rychle odstranit vlhkost
Automatický systém ochrany proti zmačkáníJemné otáčení bubnu po skončení programu zabraňuje pomačkání a zmuchlání prádla
FreshCapsMísto pro vložení dokoupitelných vůní v kapslích
FlexySenseAutomatické zastavení cyklu po dosažení zvolené úrovně vlhkosti
EnergyHeroOptimalizace spotřeby elektrické energie

Mezi další vychytávky patří kupříkladu osvětlení bubnu, dnes již samozřejmá dětská pojistka nebo možnost připojit sušičku ke klasickému odpadu. Nejnovější modely lze navíc umístit na pračku pomocí dokoupitelného mezikusu. Klasickou plejádu programů doplňuje režim Košile, který zabrání pomačkání drahocenných kusů oděvu. Prostřednictvím programu Expres zase prádlo vysušíte během několika desítek minut. 

Motor

Valná většina sušiček BEKO využívá uhlíkových motorů, které se bohužel poměrně rychle opotřebovávají. Dražší kousky ovšem využívají služeb invertorových jednotek. Poznáte je poměrně jednoduše – výrobce u takovýchto modelů nabízí prodlouženou záruku. Obvykle garantuje 10 let bezproblémového provozu. 

Označení

Společnost BEKO u svých spotřebičů nevyužívá dělení do produktových řad, které by pojila určitá inovativní funkce. Jednotlivé modely jsou uváděny na trh postupně s pravidelnými intervaly, přičemž každý nový kousek je technologicky o něco málo dále než jeho předchůdce. 

Dřívější dělení na spotřebiče označované jako „Sušičky“ a prémiovou řadu „Superia“ již také odvál čas. Jediný pevnější orientační bod spočívá v písmenném označení jednotlivých sušiček dle šířky:

  • HDF, FDF – šířka 46 cm
  • DS, EDS, FDS, XDS – šířka 56 cm
  • DH, FDH, HDR – šířka 60 cm

Historie značky

Společnost Beko byla založena roku 1967 Leonem Bejeranem a Vehbi Koçem. Na první pohled je patrné, jak vznikl její název – z prvních dvou písmen příjmení obou mužů. Již od svého založení se firma orientuje na výrobu domácích spotřebičů a doplňků pro domácnosti a snaží se zaujmout zákazníky nízkými cenami. 

Prvních 50 let existence bylo spíše ve znamení pomalého postupu. Firma se stala součástí konglomerátu Arçelik, sdružení největších tureckých firem. Podařilo se jí ovládnout turecký trh s domácími spotřebiči a začala pomalu pokukovat po dalších destinacích. Historický zlom nastal v roce 2004, kdy BEKO dokončilo převzetí renomované německé firmy Grundig i s jejími výrobními závodu. Značku si společnost ponechala a pod tímto označením nabízí své prémiové modely.

Současnost značky

V současnosti BEKO vyrábí prakticky všechny druhy domácích spotřebičů od praček a sušiček přes lednice a mikrovlnné trouby až po myčky. Zákazníci, kteří by rádi vybavili svou novou domácnost zařízením jediné značky a přitom zůstali s rozpočtem při zemi, si tedy přijdou na své. 

Beko si udržuje oblibu po celém světě. Ve Spojeném království je dokonce jedničkou na trhu s více než 30 miliony prodaných spotřebičů. Produkty značky se vyrábějí v továrnách v Turecku, Jihoafrické republice, Číně, Rusku a Rumunsku. 

Další stránky