Jak vybrat ubrousky do sušičky

Příchod sušiček lidstvu významnou měrou zjednodušil život, protože se již nemusí orientovat podle počasí. S ubrousky do sušičky navíc nepřijdete ani o příjemnou vůni čerstvě vypraného prádla. Hlavními parametry pro jejich nákup jsou druh vůně a její složení. Zohledněte také další funkce, které přinášejí zejména dražší typy ubrousků. V neposlední řadě si dobře ověřte, s jakým druhem prádla můžete ubrousky do sušičky používat. 

Nákup ubrousků do sušičky sice není žádná věda, přesto je zapotřebí zhodnotit několik kritérií. V prvé řadě si ujasněte, jak chcete, aby vaše prádlo vonělo. Nabídka je relativně bohatá, záleží tak na vašich preferencích. Další zásadní parametr spočívá ve složení vůně. Valná většina producentů využívá alespoň část přírodních látek, levnější výrobky však často bývají 100% chemické.

Během nákupu si také dobře ověřte, jaký dodatečný efekt ubrousků můžete očekávat. Některé z nich totiž prádlo také zjemní, zbaví statické elektřiny nebo usnadní jejich žehlení. Velkou pozornost věnujte i informacím o použití a ověřte si, zda můžete ubrousky používat se všemi druhy tkanin. 

Jaké ubrousky do sušičky vybrat stručně:

  • Vyberte vhodnou vůni – zvolte oblíbené aroma sebe nebo svých blízkých, případně se zamyslete, jak byste chtěli, aby vaše prádlo vonělo
  • Prověřte složení – prostudujte si informace o složení výrobku a hledejte pouze přírodní látky, posloužíte jak sobě, tak životnímu prostředí
  • Využijte doplňkových efektů – usnadněte si žehlení, zbavte se statické elektřiny nebo si užívejte pocitu z dokonale jemného a hebkého prádla
  • Věnujte pozornost informacím o použití – ověřte si, zda můžete ubrousky využívat se všemi druhy prádla

Druh a intenzita vůně

Když už ubrousek do sušičky vkládáme, očekáváme, že nám výsledné aroma bude příjemné. I proto je v prvé řadě nutné dbát na druh nabízených vůní. Nejčastěji se můžete setkat s jemným nádechem lučního kvítí, růží nebo moře. Na trhu se rovněž vyskytují také citronová, kokosová nebo levandulová aromata. 

Druh vůně je jedna věc, síla aromatu druhá. Nejvíce ji ovlivňuje podíl aktivních látek, který je u každého výrobce různý. Dražší ubrousky obecně voní intenzivněji než produkty levných značek. Ověřené firmy povětšinou svým zákazníkům nabízejí i škálu jemně aromatizovaných ubrousků pro ty, kteří před intenzivním pachem dávají přednost jemným aromatům. 

Složení

Současná technologie bohužel ještě nedošla tak daleko, že by ubrousky do sušičky byly vyrobeny ze 100% přírodních látek. Minimálně 30 % tak tvoří kationtové povrchově aktivní látky (saponáty). U zbylých složek povětšinou záleží na cenovce. Zatímco výrobci dražších produktů sahají spíše po přírodních substancích, levnější producenti se drží chemie zuby nehty. 

Ubrousky jsou jednorázové a po použití je nutná jejich likvidace. Jedná se o nejméně ekologický druh vůní do sušičky. 

Funkce

Hlavní funkce ubrousků do sušičky spočívá v provonění prádla. Obsažené látky však mimo jiné pomáhají vylepšit celkové vlastnosti usušeného prádla. To je po ukončení cyklu viditelně jemnější a hebčí, díky čemuž se snadněji žehlí i skládá. Antistatický efekt pomáhá odstranit statickou elektřinu, která vzniká třením jednotlivých kusů oděvu o sebe. 

Omezení použití

Většina nabízených ubrousků do sušičky si dobře rozumí se všemi druhy tkanin včetně těch nejcitlivějších. Pokud však dbáte na nízkou cenu, raději si dobře prostudujte informace uvedené na obalu. Některé chemické látky obsažené v levnějších ubrouscích totiž mohou vlákna oslabit. Další zase zajistí, že prádlo bude po vytažení ze sušičky působit drsně a nebude vůbec znát, že prošlo očistným procesem. 

Alternativy

Ubrousky do sušičky představují nejoblíbenější, nikoliv však jediný, druh vůně. Pokud tedy chcete zvolit jiný systém a rádi si připlatíte, máte možnost. Následující tabulka obsahuje přehled různých vůní do sušičky, jejich kladů a záporů:

TypVýhodyNevýhody
Vonné ubrouskyNízká cena, snadné použití, silná vůněJednorázové řešení, nepříliš ekologické
Tuhé osvěžovačeDlouhá životnost, použití ekologických látek, bohatá nabídka aromatVyšší cena, postupné oslabování vůně
FlakonyNejsilnější aroma, snadné použitíVysoká cena, využitelné jen s některými druhy sušiček 

Cena

Z cenového hlediska se nemusíte obávat, že byste se při nákupu ubrousků do sušičky nějak prohnuli. V balení obvykle naleznete několik desítek ubrousků za cenu nepřesahující hranici 500 Kč. 

Do 200 Kč

V hodnotě do 200 Kč zakoupíte levnější vonné prostředky. Jejich složení obvykle dominují chemická činidla, efekt na prádlo tedy nebude tak přínosný jako u dražších prostředků. Vůně však bývá poměrně intenzivní. V tomto intervalu se ale pohybují i poměrně renomované značky, které nabízejí malá balení s maximálně 15 kusy ubrousků. Cena za 1 ks v tomto případě nevychází příliš výhodně a vyplatí se připlatit.

Nad 200 Kč

Ve vyšší cenové skupině si již můžete vybírat. Je libo obrovské balení méně kvalitních ubrousků, nebo 30 kusů toho nejlepšího, co lze na trhu najít? U lepších výrobků je samozřejmostí vyšší obsah přírodních látek i silnější aroma, které se při troše štěstí může linout celým bytem. 

Další stránky